Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor! 2020

Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Mesleki Yeterlilik Belgesi, 3 Eylül’den itibaren okul servislerinde şoförlük yapanlar için zorunlu hale geliyor. Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak isteyenlerin ise Türk Ceza Kanunu’nun belirli maddelerinden hüküm giymemiş olması ve SRC belgesi ile psikoteknik raporunun olması şartı aranır.

3 Eylül’den itibaren zorunlu hale gelecek mesleki yeterlilik belgesi hakkındaki açıklama’da şunlara değinildi:

Öğrenci taşımacılığında 18 milyon öğrencinin güvenliğini sağlamak amacıyla daha nitelikli insan kaynağının oluşması adına Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı açıklamada okul servis şoförleri için mesleki yeterlilik belgesi‘nin 3 Eylül’den itibaren zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor
Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Genel Başkan Mahmut Arslan, en kritik mesleklerden biri olduğunu belirterek mesleki yeterlilik belgesiyle servis şoförlerinin daha eğitimli ve işlerinde daha yetkin olacağını vurgulayarak MEYEB’in sahip olduğu altyapı ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonun (TESK) iş birliği içerisinde olduklarından da bahsetti.

Konfederasyon bünyesinde 2012’de kurdukları Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezinin (MEYEB) ardından MYK ile ilişkilerini daha da güçlendirdiklerini ifade eden Mahmut Arslan, mesleki yeterlilik belgesi verme ve sınav düzenleme yetkisi olan MEYEB’in, kurulduğu günden bu yana 10 binlerce çalışana belge verdiğini bildirdi.

Genel Başkan Mahmut Arslan yeni düzenleme için şunları vurguladı:

“Resmi Gazete’de 25 Kasım 2017 tarihinde yayımlanan ‘Okul Seris Araçları Yönetmeliği’ ile mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelen meslekler arasına okul servis şoförlüğü de eklendi. Düzenlemeye göre 3 Eylül 2020’den itibaren okul servis araçlarını kullanan şoförlerin, MYK mesleki yeterlilik belgesi olması gerekiyor. Tüm servis şoförleri, söz konusu tarihe kadar belgelerini almalı. Bu 18 milyon öğrencimizin evden okula, okuldan eve güvenle gidip gelmesi için çok önemli.”

Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor
Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için başvuran kişinin Türk Ceza Kanunu’nun belirli maddelerinden hüküm giymemiş olması ve psikoteknik belgesi sahibi olması şartları bulunur. Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunda olan şoförlerin gerekli şartları sağlaması durumunda Mesleki Yeterlilik Kurumuna gerekli evraklarını sunarak başvuru yapmaları ve kurumun yapacağı sınava katılarak başarılı olan adaylar mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanacaktır.

SRC, ÜDY ve ODY Belgesi Nereden Alınır?

Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor, İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Tuzla bölgesinde bulunan SRC Kursumuza gelerek 1 ayda SRC Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.