Üdy belgesi nasıl alınır, Üdy belgesi alım süreci, Üdy  belgesi fiyatları, Üdy belgesini kimler alabilir şeklinde araştırma yapan değerli adaylarımıza 1 ayda üdy belgesi nasıl alınır aktarıyoruz.

ÜDY Belgesi Genel Bilgiler

ÜDY Belgesi ile ilgili adayların bilmek istediklerini bu yazımız altında topladık. Merak ettiğiniz tüm herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

üdy belgesi nedir
Üst üzey yönetici (ÜDY): Kara yolun ile taşımacılık yapan kurumlar yetki belgesi türlerine göre Üdy Belgesi almaktadırlar.
üdy 1 belgesi
Üdy 1 belgesine sahip yöneticiler uluslararası yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
üdy 2 belgesi
Üdy 2 belgesine sahip yöneticiler yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
üdy 3 belgesi
Üdy 3 belgesine sahip yöneticiler uluslararası eşya-kargo alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
üdy 4 belgesi
Üdy 4 belgesine sahip yöneticiler yurtiçi eşya-kargo alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
istihdam zorunluluğu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firmalar aldıkları yetki belgesinin türüne göre firma bünyesinde üst düzey yönetici ve/veya orta düzey yönetici belgesine sahip yönetici bulundurmalıdır.
gerekli belgeler
ÜDY kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf ÜDY belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
sınavsız belge
Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında 25.02.2006 tarihine kadar minimum 5 yıl sektör tecrübesi olanların bu tecrübelerini belgelemeleri durumunda firma faaliyet türüne uygun ÜDY Belgesini eğitim ve sınav zorunluluğu olmadan doğrudan alma hakkı vardır.
ders saatleri
ÜDY belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda  ÜDY sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
idari para cezaları
ÜDY Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
belge fiyatları
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı ÜDY kurs fiyatının dışında tutulur.
eğitimi verilen dersler
ÜDY sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. ÜDY sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. ÜDY derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
çıkmış sorular
ÜDY ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.
sınav tarihleri
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan ÜDY Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.