SRC 1 Belgesi 2023

SRC 1 Belgesi 2023

SRC 1 Belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Pendik SRC1 Belgesi ve Tuzla SRC1 Belgesi için Denge SRC Kursu aktif olarak hizmet vermektedir.

SRC 1 Belgesi

SRC1 Belgesi‘ne sahip otobüs, minibüs ve yolcu taşımacılığı yapılan herhangi bir araç ile Türkiye sınırları dışarısına çıkabilir ve yolcu taşımacılığı faaliyeti gösterilebilir.

SRC 1 Belgesi Kim Alır
SRC 1 Belgesi Kim Alır

SRC 1 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 1 Kimler Alabilir, Kimler SRC 1 Almak Zorundadır soruları genellikle SRC Kursumuza sorulan sorulardan bir kaçıdır. SRC 1 almanızda en önemli önceliklerden bir tanesi de Yolcu Taşımacılığı sektöründe görev yapıyorsanız zorunlu bir belgedir. SRC 1 ise size Uluslararası düzeyde yolcu taşımacılığı yapabilmenize olanak sağlar.

Aktif olarak veya ileride iş kariyeriniz dahilinde Yolcu Taşımacılığı var ise bu belgeyi almanız gerekir. Uluslararası veya Yurt içi düzeyinde otobüs, minibüs, taksi, dolmuş, özel halk otobüsü vb. yolcu taşıyan ticari araç kullanıyorsanız SRC 1 bulundurmanız zorunludur.

 • En az ilkokul mezunu,
 • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
 • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 1 almak mümkündür.

SRC 1 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 1 almak için eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce değilse SRC 1 Sınavına girerek SRC 1 alabilirsiniz. (Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihi öncesiyse lütfen Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır yazımızı inceleyiniz.) SRC 1 alınacak eğitimlerde cezalar, trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi, turizm ve yolcu taşımacılığı gibi dersleri içeren toplam 40 saatlik bir SRC 1 Eğitimine katılmanız gerekir. Eğitimler sonunda yapılacak SRC 1 Sınavından 70 veya üzeri puan almanız halinde SRC 1 Sınavından başarılı sayılır ve SRC 1 almaya hak kazanırsınız.

SRC 1 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 1 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

bu belgeleri kayıt olacağınız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC1 Belgesi Eğitimi veren SRC1 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 1 Belgesi Kapsam (Avantaj)

 • SRC 1 uluslararası statüde kabul edilen bir SRC Belgesi olduğu için SRC 1 alan bir kişi SRC 2 almış sayılır.
 • Hem uluslararası hemde yurtiçi yolcu taşımacılığı faaliyetlerini göstermesi için SRC 1 yeterli olacaktır.

SRC 1 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

SRC 1 olmadan ticari amaç ile herhangi bir taşımacılık faaliyetinde bulunulması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır. SRC 1 bulunmadığı halde uluslararası yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülere hemde araç sahibine idari para cezası uygulanır.

Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan SRC1 Belgesi bulunmayan Sürücüye 350 TL ve Ruhsat Sahibine 850 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 1 Belgesi Sınav Tarihleri

SRC 1 Sınav Tarihleri ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü 01.01.2017 tarihinden sonra sürücülerin faydasına olacak bir değişikliğe imza atmıştır. Daha önceleri 3 ayda veya 5 ayda bir olan SRC 1 Sınavları her ay düzenlenmekte ve 1 Ayda SRC1 Belgesi almanız öngörülmektedir. Her ayın 1’i ila 15’i arasında kayıt dönemi ve bir sonraki ayın 1’i ila 15’i sınav dönemi şeklinde düzenlenmektedir.

SRC 1 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 1 Sınavı Nasıl Olur sorusu özellikle ilk defa yazılan SRC Adaylarımız tarafından bizlere yöneltilen SRC Kursiyerleri için en önemli sorulardan bir tanesidir. SRC 1 Sınavı 2 farklı aşamadan oluşmaktadır. Hafta sonu düzenlenen SRC 1 Sınavları sabah 10:00 itibari ile yapılmaktadır.

 1. Aşama; Yazılı SRC 1 Sınavı : ilk gireceğiniz SRC Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz SRC Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.
 2. Aşama; Sözlü / Görsel SRC 1 Sınavı : ilk girdiğiniz sınavın sonuçları panolarda listelenecektir. Başarılı olmanız halinde saat 13:00 ‘da 2. aşama olan Görsel SRC 1 Sınavına gireceksiniz. Sınav yapıcılar 3 adet Genel Kültür düzeyinde sizlere videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sini doğru bilmeniz halinde sınavdan başarılı olacaksınız.

2 Aşamada da başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte SRC 1 alabilirler.

SRC 1 Belgesi için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz takdirde bir sonraki sınava girebilirsiniz. Bir sonraki sınav için 1 ay beklemenize gerek olmamaktadır. Genellikle 15 günde bir ara sınav olacaktır. Toplam 4 hakkınızı kullanmanız durumunda tekrar SRC 1 Belgesi için kayıt olmanız gerekecektir.

SRC 1 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

SRC 1 Sınav Sonuçlarının açıklanması aynı gün içerisinde olacaktır. Gireceğiniz 2 aşamalı SRC Sınavı Sonuçlarını o gün öğrenebilirsiniz. 2. Aşama olan Görsel Sınav Sonuçlarınızdan emin değilseniz sınava girdikten sonraki ilk 3 iş günü içerisinde SRC Kursunuzdan detaylı öğrenebilirsiniz.

SRC 1 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SRC 1 Sınavı için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz durumda devamındaki diğer hakkınızı kullanabilirsiniz. Tüm haklarınızı kullanmanız durumunda kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar SRC 1 Kaydı yaptırmanız gerekir.

SRC 1 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

SRC 1 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz SRC Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2022 yılı SRC 1 Sınav Harcı 130 TL‘dir.

SRC 1 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

SRC 1 Belge Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2022 yılı itibari ile 42 TL‘dir.

SRC 1 Belgesi Eğitimleri

SRC 1 eğitimi verilen dersler;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Turizm Taşımacılığı
 • Düzenli Yolcu Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • İlk Yardım
 • Araç Bilgisi İle Ekonomik Araç Kullanımı

derslerinden eğitimler verilmektedir.

SRC 1 Belgesi Fiyatları

 • 2023 yılı SRC 1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Belgesi Fiyatı : 5.000,00 TL
 • SRC 1 Belgesi Sınav Harcı : 350 TL
 • SRC 1 Belgesi Belge Ücreti : 93 TL

Sınavsız SRC 1 (Muafiyet) Belgesi Nedir?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır konulu yazımızı inceleyerek Muafiyetli SRC 1 Belgenizi alabilirsiniz.

SRC1 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC 1 Belgesi ve Tuzla SRC 1 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 1 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC 1 Belgesi ve Tuzla SRC 1 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.