Ody belgesi, ody belgesi nasıl alınır, ody belgesini kimler alabilir, ody belgesi şartları nelerdir sorularına aradığınız tüm cevaplar sitemizdedir. Ody belgesi alınabilmesi için yetki belgelerinizi iyi bilmeli ve en az orta okul mezunu olunması gerekir.

ODY Belgesi Genel Bilgiler

ODY Belgesi firmaların Yetki Belgeleri düzeyinde Üst Düzey ve Orta Düzey Yöneticilerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

ody belgesi nedir
Orta düzey yönetici (ODY): Kara yolun ile taşımacılık yapan kurumlar yetki belgesi türlerine göre Ody Belgesi almaktadırlar.
ody 1 belgesi
Uluslararası yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. B1, B2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY1 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody 2 belgesi
Yurtiçi yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. D1,D2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY2 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody 3 belgesi
Uluslararası kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. C2, L2, M3, R2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY3 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody 4 belgesi
Yurtiçi kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. K1,K3, L1, M2,M1 R1,N1,N2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY4 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
istihdam zorunluluğu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firmalar aldıkları yetki belgesinin türüne göre firma bünyesinde üst düzey yönetici ve/veya orta düzey yönetici belgesine sahip yönetici bulundurmalıdır.
gerekli belgeler
ODY kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf ODY belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
sınavsız belge
25/02/2003 Tarihinden önce 25/02/2006 tarihleri arasında toplam 3 yıl Yolcu taşımacılığı şirkendinde yolcu transfer departmanında ortak, müdür, veya bu sektörde uzman, şef gibi ünvanlarda görev yapmış ve bunu belgelendirebilen kişiler ODY Mesleki yeterlilik belgesini sınavsız alabilirler.
ders saatleri
ODY belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda ODY sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
idari para cezaları
ODY Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
belge fiyatları
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı ODY kurs fiyatının dışında tutulur.
eğitimi verilen dersler
ODY sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. ODY sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. ODY derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
çıkmış sorular
ODY ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.
sınav tarihleri
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan ODY Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.