SRC 5 Belgesi 2023

SRC 5 Belgesi 2023

SRC 5 Belgesi, tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi için Denge SRC Kursu aktif olarak hizmet vermektedir.

SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi‘ne sahip TIR, kamyon, Yakıt Tankeri, Tanker ve kamyonet gibi araçları kullanarak tehlikeli madde taşımacılığı faaliyeti gösterilebilir. SRC 5 alabilmek için SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesinden en az birine sahip olunması zorunluluğu bulunmaktadır. SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesine sahip olmadan SRC 5 Belgesi almanız mümkün değildir.

SRC 5 Belgesi
SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 5 Kimler Alabilir, Kimler SRC 5 Almak Zorundadır soruları genellikle SRC Kursumuza sorulan sorulardan bir kaçıdır. SRC 5 almanızda en önemli önceliklerden bir tanesi de Tehlikeli Madde Taşımacılığı sektöründe görev yapıyorsanız zorunlu bir belgedir. SRC 5 ise size tehlikeli madde taşımacılığı yapabilmenize olanak sağlar.

Aktif olarak veya ileride iş kariyeriniz dahilinde Tehlikeli Madde Taşımacılığı var ise bu belgeyi almanız gerekir. TIR, kamyon, Yakıt Tankeri, Tanker ve kamyonet gibi tehlikeli madde ticari araç kullanıyorsanız SRC 5 bulundurmanız zorunludur. Genellikle petrol, kimyasal gıda, tüp vb. taşımacılık işlerini yapan şoförlerin SRC 5 alması zorunludur.

  • En az ilkokul mezunu,
  • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
  • SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesinden en az birine sahip olunması,
  • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 5 almak mümkündür.

SRC 5 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 5 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

  • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
  • Diploma ve Sabıka Kaydı
  • SRC 3 veya SRC 4 Belgesi Fotokopisi

bu belgeleri kayıt olacağınız Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC 5 Eğitimi veren SRC 5 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 5 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

SRC 5 olmadan ticari amaç ile herhangi bir taşımacılık faaliyetinde bulunulması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır. SRC 5 bulunmadığı halde tehlikeli madde taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülere hemde araç sahibine idari para cezası uygulanır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan SRC 5 bulunmayan Sürücüye 350 TL ve Ruhsat Sahibine 850 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 5 Belgesi Sınav Tarihleri

Sınav tarihleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

SRC5 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 5 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.