SRC Belgesi Nedir? 2024

SRC Belgesi Nedir 2024

SRC Belgesi Nedir sorusuna verilen en yaygın cevaplardan biri, SRC kelimesinin Sürücü kelimesinin kısaltması olduğudur. Başka bir deyişle, SRC Belgesi toplumda genellikle Ticari Taşıt Kullanma Belgesi olarak bilinir.

SRC Belgesi Nedir?

SRC Belgesi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında meslek edinmiş sürücülerin alması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen bu belge, Yolcu veya Yük Taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücüler için geçerlidir.

SRC Belgesi almak için sürücüler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim ve sınavlara katılmalıdır. Bu eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Yeterlilik Kursları tarafından verilmektedir. SRC Belgesi alırken, SRC Merkezinizin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olmasına dikkat edilmesi önemlidir.

SRC Belgesi Nedir
SRC Belgesi Nedir

SRC Belgesi Gerekli Evraklar

SRC Belgesi kayıt işlemleri için Mesleki Yeterlilik Kursuna şu evrakları sunmanız gerekmektedir;

  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
  • Diploma ve Sabıka Kaydı

sunmanız halinde, SRC Başvuru işlemleriniz yapılmış olacaktır.

SRC Belgesi Sınıfları

Bilinen 5 farklı sınıfa ayrılan SRC Belgesi bulunmaktadır. Bu sınıflar, yapılan taşımacılık faaliyetine ve taşınan bölgelere göre değişiklik gösterir. SRC Belgeleri, öncelikle kendi aralarında taşımacılık türüne göre daha sonra ise taşınan bölgelere göre 2 ayrı grupta ele alınmaktadır.

şeklindedir.

SRC Belgesini Kimler Alabilir?

SRC Belgesini Kimler Almalıdır?, SRC Belgesi Kimlere Zorunludur?, SRC Belgesi Kimlere Gereklidir?, SRC Belgesi alacak şoförlerde bazı temel şartlar bulunmaktadır;

  • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesinin olması,
  • 66 Yaşından gün almamış olmaları,
  • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması,

durumlarından en az birinin aksi olması halinde kişi SRC Belgesi alamaz.

SRC Belgesi Nereden Alınır?

SRC Belgesi Nedir, SRC Belgesi 2017 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir. Daha önce Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan Ulaştırma ve Mesleki Yeterlilik Kursları, artık eğitim ve sınav yapıcılığını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlemektedir. SRC Belgesi almadan önce başvuruda bulunduğunuz SRC Merkezinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından SRC Belgesi verme yetkisine sahip olduğundan emin olun.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş kurumlardan SRC Belgesi alabilirsiniz. Tuzla Denge Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Yeterlilik Kursu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir eğitim kurumu olarak hizmet vermektedir.

SRC Belgesi Veren Kurslar

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için tıklayın.

SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanılır mı?

SRC Belgesi Nedir, SRC Belgesi olmadan ticari amaçlı herhangi bir taşımacılık faaliyetinde bulunulması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır. SRC Belgesi, taşımacılık yapan tüm sürücülerin alması zorunlu bir mesleki yeterlilik belgesidir. SRC Belgesi bulunmadığı halde taşımacılık faaliyetinde bulunan sürücülere ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanır.

  • SRC 1 Belgesi olmadığı halde Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL,
  • SRC 2 Belgesi olmadığı halde Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı yapan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL,
  • SRC 3 Belgesi olmadığı halde Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL,
  • SRC 4 Belgesi olmadığı halde Yurt İçi Yük Taşımacılığı yapan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL,

idari para cezası uygulanır.

SRC Belgesi Nedir
SRC Belgesi Nedir

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.