2024 D Türü Yetki Belgeleri

D Türü Yetki Belgeleri

D Türü Yetki Belgeleri

D türü yetki belgeleri, özellikle turizm sektöründe faaliyet gösterenler için önemlidir. D1 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıtlı ve tescilli en az 150 koltuk kapasiteli özmal otobüslere sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, en az 60.000 Türk Lirası sermayeye veya işletme sermayesine sahip olmaları da şarttır.

D Türü Yetki Belgeleri
D Türü Yetki Belgeleri

D türü yetki belgeleri, otobüs taşımacılığı sektöründe faaliyet gösterenler için belirli şartlar içermektedir:

  • D2 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıtlı ve tescilli en az 75 koltuk kapasiteli özmal otobüslere sahip olmaları ve en az 30.000 Türk Lirası sermayeye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • D3 yetki belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıtlı en az 1 adet özmal otobüse sahip olmaları gerekmektedir.
  • D4 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıtlı en az 1 adet özmal otobüse ve en az 5.000 Türk Lirası sermayeye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • D1, D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine, belirli yaş şartları aranmamaktadır. Ancak, D1 ve D2 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak özmal otobüslerin ilk başvuru ve faaliyet süresince 10 yaşından; D4 yetki belgesi için ise 19 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.
  • D1 yetki belgesi eki taşıt belgelerine, şoförü dahil en az 25 koltuk kapasiteli ticari otobüsler kaydedilmektedir.
  • D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine ticari otobüsler kaydedilmektedir.
  • D3 yetki belgesi eki taşıt belgelerine yaş şartı aranmadan ticari veya hususi otobüsler kaydedilmektedir.
  • D4 yetki belgesi eki taşıt belgelerine en fazla 10 adet otobüs kaydedilmekte ve sadece yetki belgesi sahibinin merkez adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip taşıtlar kaydedilmektedir.

ÜDY ve ODY Belgesi Nereden Alınır?

D Türü Yetki Belgeleri, İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
2024 D Türü Yetki Belgeleri

Tuzla bölgesinde bulunan SRC Kursumuza gelerek 1 ayda SRC Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.