2024 ÜDY1 Belgesi

ÜDY1 Belgesi

ÜDY1 Belgesi, Üst Düzey Yönetici Belgesi olarak adlandırılır. Karayolu üzerinde uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmaların yetki belgeleri kapsamında çalışacak olan kişiler için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, kişi tarafından alınsa da geçerliliği, belgenin sigortasının yatırıldığı firma üzerindedir. Yani özetle, belgeyi kişi alır ancak geçerliliği firma tarafından sağlanır.

ÜDY 1 belgesini alabilmek için gereken en önemli şart en az lise mezunu olmaktır. Bu belgeyi firma yetkilileri alabileceği gibi, gerekli şartları sağlayan bir çalışanlarına da aldırabilirler.

ÜDY1 belgesi, A2, B1, gibi yetki belgelerine sahip olan kuruluşlarda en az bir adet ÜDY1 belgesine sahip personel istihdam etme zorunluluğunu içeren firmalar için gereklidir.

ÜDY 1 belgesi, istihdam noktasında zorunlu olan bir mesleki yeterlilik belgesidir. Eğer yetki belgenize uygun şekilde ÜDY 1 belgesine sahip personel bulundurulmazsa cezai işlem uygulanabilir.

ÜDY1 Belgesini Kimler Alabilir

ÜDY 1 Belgesini Kimler Almalıdır?, ÜDY 1 Kimlere Zorunludur?, ÜDY 1 Kimlere Gereklidir?, ÜDY 1 alacak kişilerde bazı temel şartlar aranmaktadır. ÜDY 1 belgesi, aşağıdaki şartları sağlayan kişiler tarafından alınmalıdır:

  • En az lisemezunu olma,
  • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması.

ÜDY1 Belgesi Bir Kaç Firmada Geçerli midir?

ÜDY 1 belgeniz sadece bir firmada geçerlidir.

ÜDY1 Belgesi Kapsamları

ÜDY 1 uluslararası alanda kabul gören bir belge olduğundan, ÜDY 1 alan bir kişi aynı zamanda ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi ve ODY 2 Belgesi almış sayılır. Bu durumda, uluslararası ve yurt içi yolcu taşımacılığı yapan bir firmada, Üst Düzey Yöneticilik Mesleki Yeterlilik Belgesi (ÜDY 1) yeterli olacaktır.

ÜDY1 Belgesi
ÜDY1 Belgesi

ÜDY1 Belgesi Aranan Şartlar?

ÜDY 1 alabilmek için gereken şartlar ve belgenin kimler tarafından alınabileceği konusunda birçok soru ÜDY Merkezimize ulaştı. İşte detaylı cevaplar:

Öncelikle bilinmesi gereken şudur: “Lise Mezunu” herkes ÜDY 1 alabilir.

ÜDY1 Belgesini;

  • Yolcu taşımacılığı yapan firmaların yetkilileri
  • Yolcu taşımacılığı alanında görevli ve kariyer yapmak isteyen personeller
  • Geleceğine önem veren öğrenciler
  • Lise mezunu olan herkes

Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması halinde

  • ÜDY 1 Belgesi alabilir.

SRC, ODY ve ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
2024 ÜDY1 Belgesi

Tuzla bölgesinde bulunan SRC Kursumuza gelerek 1 ayda SRC Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.