2020 HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES kodu nedir?

Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallara göre; sınav döneminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için HES Kodu ile kontroller sağlanacak ve sınavlarda risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacaktır.

Artık Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlara da kayıt yaptırırken sizlerden HES Kodu istenmektedir. Kayıt esnasında bu HES Kodu yetkiliye bildirmeniz gerekmektedir.

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir.

“HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz kayıt tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

-Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?
HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES kodu alırken belirtilen Paylaşım Süresi nedir?

HES Kodu Nedir, Paylaşım Süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler. HES kodunuzu uçak bileti alımlarında kullanabilmeniz için, Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresi ile bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Uygulama üzerinden Paylaşım Süresi’ni sınırsız olarak da belirleyebilirsiniz. SMS’le HES kodu talep etmeniz durumunda da en son girilen gün sayısı Paylaşım Süresi‘ni ifade eder.

SMS’le HES boşluk T.C. Kimlik No boşluk Kimlik Seri No son 4 hanesini girdikten sonra bu alanı boş bıraktığınızda Paylaşım Süreniz 1 yıl olacaktır.

HES Kodu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi kayıtlarda zorunludur.
  • HES kodunuzun süresi belgeyi alacağınız toplam süresi kadar olmalıdır.
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı SRC, ODY, ÜDY, Ehliyet Belgesi gibi belgeleri alırken de HES Kodunu bildirmeniz gerekiyor.

HES Kodu ile kişinin Sağlık Bakanlığı sistemleri üzerinden, sağlık durumu sorgulanır, risk varsa kaydınız onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle kayıt olmanız engel teşkil edecek durumlarda kayıt işleminiz gerçekleştirilemez.

HES kodunuz ile ilgili aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda, kaydınız onaylanmayacaktır.

  • COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
  • Yeterli süreli HES koduna sahip olmama durumu,
  • Hatalı T.C. Kimlik Numarası girilmesi durumu.

HES kodumun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir.

HES kodunun bir geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde HES kodunun geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa Milli Eğitim Sistemi tarafından onaylanmıyor. Mevcut olan HES kodunuzun geçerlilik süresi sonlandıysa, HES Kodu uygulaması üzerinden, yeniden kod temin edebilirsiniz.

Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle kaydınız yapılamayabilir.

HES kodu süresi biterse, yeniden alabilir miyim?

Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu yeniden temin edebilirsiniz.

HES kodu bir kez mi alınabiliyor?

İstediğiniz kadar HES Kodu alabilirsiniz.

Alıntı : ucuzabilet.com

SRC, ÜDY ve ODY Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC Belgesi ve Tuzla SRC Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
HES Kodu Nedir

Tuzla bölgesinde bulunan SRC Kursumuza gelerek 1 ayda SRC Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.