SRC1 Belgesi 2024

SRC1 Belgesi 2024

SRC1 Belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Pendik SRC1 Belgesi ve Tuzla SRC1 Belgesi için Denge SRC Kursu, aktif olarak hizmet vermektedir.

SRC1 Belgesi

SRC1 Belgesi‘ne sahip otobüs, minibüs ve yolcu taşımacılığı yapan herhangi bir araç, Türkiye sınırları dışına çıkabilir ve uluslararası yolcu taşımacılığı faaliyeti gösterebilir.

SRC1 Belgesi Kim Alır
SRC1 Belgesi Kim Alır

SRC1 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 1 Kimler Alabilir, Kimler SRC 1 Almak Zorundadır soruları genellikle SRC Kursumuza sorulan sorular arasındadır. SRC 1 almanızın en önemli önceliklerden biri, Yolcu Taşımacılığı sektöründe görev yapıyorsanız zorunlu bir belge olmasıdır. SRC 1 belgesi, uluslararası düzeyde yolcu taşımacılığı yapabilmenize olanak sağlar.

Aktif olarak veya gelecekteki iş kariyeriniz dahilinde Yolcu Taşımacılığı yapmayı düşünüyorsanız, bu belgeyi almanız gerekmektedir. Uluslararası veya yurt içinde otobüs, minibüs, taksi, dolmuş, özel halk otobüsü gibi ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapmayı planlıyorsanız, SRC 1 belgesini bulundurmanız zorunludur.

 • En az ilkokul mezunu,
 • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
 • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 1 almak mümkündür.

SRC 1 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 1 belgesini almak için, eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce değilse, SRC 1 Sınavına girerek belge alabilirsiniz. (Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihi öncesiyse, lütfen Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır yazımızı inceleyiniz.) SRC 1 belgesi almak için katılmanız gereken eğitimler cezalar, trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi, turizm ve yolcu taşımacılığı gibi konuları içeren toplam 40 saatlik bir SRC 1 Eğitimini kapsamaktadır. Eğitimlerin ardından gerçekleştirilen SRC 1 Sınavında 70 puan veya üzeri almanız durumunda, başarılı kabul edilir ve SRC 1 belgesini almaya hak kazanırsınız.

SRC 1 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 1 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

bu belgeleri kayıt olacağınız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC1 Belgesi Eğitimi veren SRC1 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 1 Belgesi Kapsam (Avantaj)

 • SRC 1 uluslararası statüde kabul edilen bir SRC Belgesi olduğu için SRC 1 alan bir kişi SRC 2 almış sayılır.
 • Hem uluslararası hemde yurtiçi yolcu taşımacılığı faaliyetlerini göstermesi için SRC 1 yeterli olacaktır.

SRC 1 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

SRC 1 belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için zorunlu bir mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 1 belgesine sahip olmadan ticari amaçla uluslararası yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülere ve araç sahiplerine cezai işlem uygulanır. Bu belgeyi alarak yasal gereklilikleri yerine getirmek önemlidir.

Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan SRC1 Belgesi bulunmayan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 1 Belgesi Sınav Tarihleri

SRC 1 sınav tarihlerindeki değişikliklerle ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemelerle, daha önceki 3 veya 5 aylık periyotlar yerine, her ay düzenlenen sınavlar sayesinde sürücülerin SRC 1 belgesini daha hızlı bir şekilde alması sağlanmıştır.

Bu düzenleme ile kayıt dönemi ve sınav dönemi her ayın 1-15 arasında düzenlenmektedir, bu da adaylara daha sıkı bir sınav takvimi sunmaktadır. Bu değişiklik, sürücülerin mesleki yeterlilik belgelerini daha hızlı ve etkin bir şekilde alabilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

SRC 1 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 1 sınavı, iki farklı aşamadan oluşmaktadır ve hafta sonları sabah 10:00’da gerçekleştirilmektedir. SRC 1 sınavının genel yapısı hakkında detaylı bilgiyi almak için kursunuza başvurabilir veya ilgili sınav merkezinden doğrudan bilgi alabilirsiniz. İki aşama hakkında daha fazla bilgi almak ve hazırlıklı olmak için sınav öncesinde gerekli ders materyallerini incelemeniz ve eğitim aldığınız konularda eksikliklerinizi gidermek için çalışmalar yapmanız faydalı olacaktır.

 1. Aşama; Yazılı SRC 1 Sınavı : ilk gireceğiniz SRC Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz SRC Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.
 2. Aşama; Sözlü / Görsel SRC 1 Sınavı : ilk girdiğiniz sınavın sonuçları panolarda listelenecektir. Başarılı olmanız halinde saat 13:00 ‘da 2. aşama olan Görsel SRC 1 Sınavına gireceksiniz. Sınav yapıcılar 3 adet Genel Kültür düzeyinde sizlere videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sini doğru bilmeniz halinde sınavdan başarılı olacaksınız.

2 Aşamada da başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte SRC 1 alabilirler.

SRC 1 Belgesi için toplamda 4 sınav hakkınız olduğunu unutmayın. Eğer bir sınavda başarısız olursanız, bir sonraki sınava katılabilirsiniz. Öğrenme sürecinizde daha iyi hazırlanmak için eksik olduğunuz konularda ek çalışmalar yapabilir ve başarıya ulaşmak için çaba sarf edebilirsiniz. Sınav öncesinde ders materyallerini tekrar gözden geçirerek, öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

SRC 1 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

SRC 1 Sınav sonuçları, sınavın gerçekleştiği gün içinde açıklanmaktadır. SRC adayları, 2 aşamadan oluşan sınav sonuçlarını aynı gün içinde öğrenebilirler. Özellikle 2. aşama olan Görsel Sınav sonuçlarıyla ilgili bir belirsizlik yaşarsanız, sınavdan sonra geçen ilk 3 iş günü içinde SRC Kursunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC 1 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SRC 1 Sınavı için toplamda 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Eğer bir sınavda başarısız olursanız, kalan haklarınızı kullanabilirsiniz. Ancak, tüm sınav haklarınızı kullanmanız durumunda, kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar SRC 1 kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

SRC 1 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

SRC 1 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz SRC Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2023 yılı SRC 1 Sınav Harcı 600,00 TL‘dir.

SRC 1 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

SRC 1 Belge Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2023 yılı itibari ile 147 TL‘dir.

SRC 1 Belgesi Eğitimleri

SRC 1 eğitimi verilen dersler;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Turizm Taşımacılığı
 • Düzenli Yolcu Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • İlk Yardım
 • Araç Bilgisi İle Ekonomik Araç Kullanımı

derslerinden eğitimler verilmektedir.

SRC 1 Belgesi Fiyatları

 • 2024 yılı SRC 1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Belgesi Fiyatı : 7.000,00 TL
 • SRC 1 Belgesi Sınav Harcı : 600,00 TL
 • SRC 1 Belgesi Belge Ücreti : 147,00 TL

Sınavsız SRC 1 (Muafiyet) Belgesi Nedir?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır konulu yazımızı inceleyerek Muafiyetli SRC 1 Belgenizi alabilirsiniz. Muafiyetli SRC 1 Belgesi, ehliyet tarihi öncesine dayanan sürücülere tanınan bir imkândır.

SRC1 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC 1 Belgesi ve Tuzla SRC 1 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 1 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC 1 Belgesi ve Tuzla SRC 1 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.