SRC2 Belgesi 2024

SRC2 Belgesi 2024

SRC2 Belgesi, yurt içi yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Pendik SRC2 Belgesi ve Tuzla SRC2 Belgesi için Denge SRC Kursu aktif olarak hizmet vermektedir.

SRC2 Belgesi

SRC2 Belgesi‘ne sahip otobüs, minibüs ve yolcu taşımacılığı yapılan herhangi bir araç ile Türkiye sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı faaliyeti gösterilebilir.

SRC2 Belgesi
SRC2 Belgesi

SRC 2 Belgesini Kimler Alabilir?

Aktif olarak veya ileride iş kariyeriniz dahilinde Yolcu Taşımacılığı var ise bu belgeyi almanız gerekir. Yurt içi düzeyde otobüs, minibüs, taksi, dolmuş, özel halk otobüsü vb. yolcu taşıyan ticari araç kullanıyorsanız SRC 2 bulundurmanız zorunludur.

SRC 2 belgesi, Türkiye sınırları içinde yurt içi yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin sahip olması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, sürücünün yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunu gösterir ve yolcu taşımacılığı yapabilmesi için zorunlu tutulur. SRC 2 belgesi almak isteyen sürücüler, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir SRC 2 belgesi kursuna kayıt yaptırmalı ve gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde sınavı geçmelidir.

 • En az ilkokul mezunu,
 • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
 • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 2 almak mümkündür.

SRC 2 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 2 belgesi almak için, 25.02.2003 tarihinden sonra ehliyet almış sürücülerin, yurt içi yolcu taşımacılığı yapabilmek için SRC 2 sınavına girmeleri gerekmektedir. SRC 2 alacak adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir SRC 2 belgesi kursuna kayıt yaptırmalı ve belirlenen eğitim programını tamamlamalıdır.

Eğitimlerde cezalar, trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi, turizm ve yolcu taşımacılığı gibi konular işlenir. Eğitimlerin ardından yapılan SRC 2 sınavından başarılı olunması halinde adaylar SRC 2 belgesi almaya hak kazanır.

SRC 2 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 2 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

bu belgeleri kayıt olacağınız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC 2 Belgesi Eğitimi veren SRC 2 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 2 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

SRC 2 belgesi, yurt içi yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için zorunlu bir belgedir. SRC 2 belgesi olmadan ticari amaçla yurt içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunulması durumunda, sürücülere ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle, yurt içi yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin SRC 2 belgesini almaları önemlidir.

Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı yapan SRC 2 Belgesi bulunmayan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 2 Belgesi Sınav Tarihleri

SRC 2 Sınav Tarihleri hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü, 01.01.2017 tarihinden itibaren sürücülerin lehine olan bir değişikliğe imza atmıştır. Eskiden 3 ayda veya 5 ayda bir düzenlenen SRC 2 Sınavları, şu anda her ay düzenlenmekte ve 1 ay içinde SRC 2 Belgesi alabilme imkanı sunmaktadır. Her ayın 1’i ile 15’i arasında kayıt dönemi başlamakta ve bir sonraki ayın 1’i ile 15’i arasında sınav dönemi gerçekleşmektedir.

SRC 2 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 2 Sınavı Nasıl Olur sorusu özellikle ilk defa yazılan SRC adayları tarafından sıkça sorulan ve önemli bir konudur. SRC 2 sınavı, hafta sonu düzenlenen bir sınav olup sabah 10:00’da başlamaktadır. SRC 2 sınavı, toplamda 2 aşamadan oluşmaktadır.

 1. Aşama; Yazılı SRC 2 Sınavı : ilk gireceğiniz SRC Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz SRC Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.
 2. Aşama; Sözlü / Görsel SRC 2 Sınavı : ilk girdiğiniz sınavın sonuçları panolarda listelenecektir. Başarılı olmanız halinde saat 13:00 ‘da 2. aşama olan Görsel SRC 2 Sınavına gireceksiniz. Sınav yapıcılar 3 adet Genel Kültür düzeyinde sizlere videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sini doğru bilmeniz halinde sınavdan başarılı olacaksınız.

2 Aşamada da başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte SRC 2 alabilirler.

SRC 2 Belgesi için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Eğer bir sınavda başarısız olursanız, bir sonraki sınavda tekrar şansınızı deneyebilirsiniz. 1 ay beklemenize gerek olmadan genellikle 15 günde bir ara sınav düzenlenmektedir. Toplamda 4 hakkınızı kullanmanız durumunda, SRC 2 Belgesi için yeniden kayıt olmanız gerekecektir.

SRC 2 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

SRC 2 Sınav Sonuçları, gireceğiniz 2 aşamalı sınavın ardından aynı gün içinde açıklanacaktır. 2. aşama olan Görsel Sınav Sonuçlarından emin değilseniz, sınava girdikten sonraki ilk 3 iş günü içinde SRC Kursunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC 2 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SRC 2 Sınavı için toplamda 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Eğer bir sınavda başarısız olursanız, bir sonraki sınav için hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak tüm haklarınızı kullanmanız durumunda kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar SRC 2 Kaydı yaptırmanız gerekecektir.

SRC 2 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

SRC 2 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz SRC Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2024 yılı SRC 2 Sınav Harcı 600,00 TL‘dir.

SRC 2 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

SRC 2 Belge Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2022 yılı itibari ile 147,00 TL‘dir.

SRC 2 Belgesi Eğitimleri

SRC 2 eğitimi verilen dersler;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Turizm Taşımacılığı
 • Düzenli Yolcu Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • İlk Yardım
 • Araç Bilgisi İle Ekonomik Araç Kullanımı

derslerinden eğitimler verilmektedir.

SRC 2 Belgesi Fiyatları

 • 2024 yılı SRC 2 Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı Belgesi Fiyatı : 6.000,00 TL
 • SRC 2 Belgesi Sınav Harcı : 600,00 TL
 • SRC 2 Belgesi Belge Ücreti : 147,00 TL

Sınavsız SRC 2 (Muafiyet) Belgesi Nedir?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır konulu yazımızı inceleyerek Muafiyetli SRC 2 Belgenizi alabilirsiniz.

SRC2 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC2 Belgesi ve Tuzla SRC2 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 2 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC2 Belgesi ve Tuzla SRC2 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.