SRC3 Belgesi 2024

SRC3 Belgesi 2024

SRC3 Belgesi, uluslararası yük taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Eğer uluslararası yük taşımacılığı sektöründe çalışıyorsanız, SRC3 Belgesi’ne sahip olmanız gerekmektedir. Pendik SRC3 Belgesi ve Tuzla SRC3 Belgesi için Denge SRC Kursu, profesyonel eğitmen kadrosuyla hizmet vermektedir.

SRC3 Belgesi

SRC3 Belgesi‘ne sahip olan sürücüler, TIR, kamyon, kamyonet, kapalı kasa panelvan, küçük ticari araçlar (doblo, kangoo, caddy) gibi yük taşımacılığı yapan araçlarla Türkiye sınırları dışına çıkabilir ve uluslararası yük taşımacılığı faaliyetlerinde bulunabilirler.

SRC3 Belgesi
SRC3 Belgesi

SRC3 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 3 Kimler Alabilir, Kimler SRC 3 Almak Zorundadır soruları genellikle SRC Kursumuza yöneltilen önemli sorulardan biridir. SRC 3 almanın en temel şartlarından biri, Yük Taşımacılığı sektöründe görev yapan sürücülerin bu belgeye sahip olmaları zorunluluğudur. SRC 3, sürücülere Uluslararası düzeyde yük taşımacılığı yapabilme yetkisi sağlar.

Aktif olarak Yük Taşımacılığı sektöründe çalışıyorsanız veya ileride bu alanda bir kariyer planlıyorsanız, SRC 3 belgesini almanız önemlidir. Bu belge, Uluslararası veya Yurt içi düzeyinde TIR, kamyon, kamyonet, kapalı kasa panelvan, küçük ticari araçlar (doblo, kangoo, caddy) gibi yük taşıyan ticari araçları kullanma yetkisi sağlar.

 • En az ilkokul mezunu,
 • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
 • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 3 almak mümkündür.

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce değilse, SRC 3 belgesini alabilmek için SRC 3 sınavına girmeniz gerekmektedir. (Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihi öncesiyse, lütfen Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır yazımızı inceleyiniz.) SRC 3 almak için katılmanız gereken eğitimler cezalar, trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi, gümrük, TIR, kaçakçılık mevzuatı ve yük taşımacılığı gibi konularda toplam 40 saatlik bir SRC 3 Eğitimini içermektedir. Bu eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra yapılacak SRC 3 Sınavından 70 veya üzeri puan almanız halinde SRC 3 Sınavını başarıyla tamamlamış olursunuz ve SRC 3 belgesini almaya hak kazanırsınız.

SRC 3 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 3 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

bu belgeleri kayıt olacağınız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC 3 Belgesi Eğitimi veren SRC 3 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 3 Belgesi Kapsam (Avantaj)

 • SRC 3 uluslararası statüde kabul edilen bir SRC Belgesi olduğu için SRC 3 alan bir kişi SRC 4 almış sayılır.
 • Hem uluslararası hemde yurtiçi yük taşımacılığı faaliyetlerini göstermesi için SRC 3 yeterli olacaktır.

SRC 3 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

Uluslararası yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülerin, ticari amaçlı taşımacılık faaliyetlerinde bulunmadan önce SRC 3 belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC 3 belgesi olmadan yapılan taşımacılık faaliyetleri durumunda, sürücüler ve araç sahipleri tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. SRC 3 belgesi bulunmadan gerçekleştirilen taşımacılık faaliyetleri sonucunda, sürücülere ve araç sahiplerine idari para cezası verilmektedir.

Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan SRC 3 Belgesi bulunmayan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 3 Belgesi Sınav Tarihleri

SRC 3 belgesine sahip olmak isteyen sürücülerin, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen yeni düzenlemelere göre, daha sık ve düzenli bir şekilde sınavlara katılma imkanı bulunmaktadır. Artık SRC 3 sınavları, daha önceki 3 ayda veya 5 ayda bir düzenlenen sıklıktan daha sık olarak her ay düzenlenmektedir.

Bu yeni düzenleme ile sürücüler, kayıt dönemleri olan her ayın 1’i ila 15’i arasında başvuruda bulunabilir ve bir sonraki ayın 1’i ila 15’i arasında sınav dönemine katılabilirler. Bu sayede SRC 3 belgesi alma süreci daha hızlı ve erişilebilir hale gelmiştir.

SRC 3 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 3 sınavları, başvuru yapan adayların en merak ettiği konular arasında yer almaktadır. SRC 3 sınavı, hafta sonu düzenlenen bir sınav olup, sabah saat 10:00 itibariyle başlamaktadır. Sınav, toplamda 2 aşamadan oluşmaktadır ve adayların başarılı olabilmek için her iki aşamada da başarılı performans sergilemeleri gerekmektedir. Sınav süreci, adayların yük taşımacılığıyla ilgili temel konularda bilgi sahibi olup olmadıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

 1. Aşama; Yazılı SRC 3 Sınavı : ilk gireceğiniz SRC Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz SRC Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.
 2. Aşama; Sözlü / Görsel SRC 3 Sınavı : ilk girdiğiniz sınavın sonuçları panolarda listelenecektir. Başarılı olmanız halinde saat 13:00 ‘da 2. aşama olan Görsel SRC 3 Sınavına gireceksiniz. Sınav yapıcılar 3 adet Genel Kültür düzeyinde sizlere videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sini doğru bilmeniz halinde sınavdan başarılı olacaksınız.

2 Aşamada da başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte SRC 3 alabilirler.

SRC 3 belgesi için adaylara toplamda 4 sınav hakkı tanınmaktadır. Bu haklar, adayların başarısız oldukları durumlarda bir sonraki sınavlara katılabilmelerine olanak sağlamaktadır. Adaylar, bir sonraki sınav için 1 ay beklemek zorunda değillerdir; genellikle 15 günde bir ara sınav düzenlenmektedir. Ancak, toplamda 4 hakkınızı kullanmanız durumunda, SRC 3 belgesi için tekrar kayıt yaptırmanız gerekecektir.

SRC 3 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

SRC 3 sınav sonuçları aynı gün içerisinde açıklanacaktır. Adaylar, girdikleri 2 aşamalı SRC sınavının sonuçlarını sınav günü içinde öğrenebilirler. Eğer görsel sınav sonuçlarından emin değilseniz, sınava katıldıktan sonraki ilk 3 iş günü içinde SRC kursunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC 3 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SRC 3 sınavı için toplamda 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Eğer bir sınavda başarısız olursanız, bir sonraki sınav hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak, tüm sınav haklarınızı kullandığınızda kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar SRC 3 kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

SRC 3 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

SRC 3 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz SRC Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2024 yılı SRC 3 Sınav Harcı 600,00 TL‘dir.

SRC 3 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

SRC 3 Belge Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2024 yılı itibari ile 147,00 TL‘dir.

SRC 3 Belgesi Eğitimleri

SRC 3 eğitimi verilen dersler;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı
 • Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • Güzergah ve Geçiş Belgeleri
 • İlk Yardım
 • Araç Bilgisi İle Ekonomik Araç Kullanımı

derslerinden eğitimler verilmektedir.

SRC 3 Belgesi Fiyatları

 • 2024 yılı SRC 3 Uluslararası Yük Taşımacılığı Belgesi Fiyatı : 7.000,00 TL
 • SRC 3 Belgesi Sınav Harcı : 600,00 TL
 • SRC 3 Belgesi Belge Ücreti : 147,00 TL

Sınavsız SRC 3 (Muafiyet) Belgesi Nedir?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır konulu yazımızı inceleyerek Muafiyetli SRC 3 Belgenizi alabilirsiniz.

SRC3 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC3 Belgesi ve Tuzla SRC 3 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 3 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC3 Belgesi ve Tuzla SRC3 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.