SRC4 Belgesi 2024

SRC4 Belgesi 2024

SRC4 Belgesi, yurt içi yük taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gereken zorunlu bir mesleki yeterlilik belgesidir. Pendik SRC4 Belgesi ve Tuzla SRC4 Belgesi için güvenilir bir hizmet sunan Denge SRC Kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

SRC4 Belgesi

SRC4 Belgesi‘ne sahip TIR, kamyon, kamyonet, kapalı kasa panelvan, küçük ticari araçlar (doblo, kangoo, caddy) ve yük taşımacılığı yapılan herhangi bir araç ile Türkiye sınırları içinde yük taşımacılığı faaliyeti yürütülebilir.

SRC4 Belgesi
SRC4 Belgesi

SRC 4 Belgesini Kimler Alabilir?

Aktif olarak veya ileride iş kariyeriniz dahilinde Yük Taşımacılığı varsa, SRC 4 belgesini almanız gereklidir. Yurt içi düzeyinde TIR, kamyon, kamyonet, kapalı kasa panelvan, küçük ticari araçlar (doblo, kangoo, caddy) vb. yük taşıyan ticari araçları kullanıyorsanız, SRC 4 belgesi bulundurmanız zorunludur.

Yük Taşımacılığı sektöründe görev yapan veya ileride bu alanda kariyer planlayan bireyler için SRC 4 belgesi almak gereklidir. Yurt içinde TIR, kamyon, kamyonet, kapalı kasa panelvan, küçük ticari araçlar (doblo, kangoo, caddy) gibi yük taşımacılığı yapan ticari araç kullanıcıları için SRC 4 belgesi zorunludur. Özellikle evden eve taşımacılık, nakliyat, kargo gibi faaliyetlerde bulunan şoförler SRC 4 belgesine sahip olmalıdır.

 • En az ilkokul mezunu,
 • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
 • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 4 almak mümkündür.

SRC 4 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 4 belgesi almak isteyen sürücüler için, ehliyet tarihi 25.02.2003 tarihinden önce değilse SRC 4 Sınavına katılarak bu belgeyi elde etmek mümkündür. SRC 4 eğitimleri, cezalar, trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi, gümrük, TIR mevzuatı ve yük taşımacılığı gibi konuları içeren toplamda 36 saatlik bir eğitimi kapsar. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen SRC 4 Sınavında 70 ve üzeri puan alan adaylar, SRC 4 belgesini almaya hak kazanırlar.

SRC 4 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 4 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

bu belgeleri kayıt olacağınız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC 4 Belgesi Eğitimi veren SRC 4 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 4 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

SRC 4 belgesi olmadan, ticari amaçla yurt içi yük taşımacılığı faaliyetinde bulunulması durumunda cezai işlem uygulanır. SRC 4 belgesi bulunmayan sürücüler ve araç sahipleri, idari para cezasına maruz kalabilirler.

Yurtiçi Yük Taşımacılığı yapan SRC 4 Belgesi bulunmayan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 4 Belgesi Sınav Tarihleri

SRC 4 sınav tarihleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü, 01.01.2017 tarihinden sonra sürücülerin yararına olan bir değişikliğe imza atmıştır. Önceki uygulamada 3 ayda veya 5 ayda bir düzenlenen SRC 4 sınavları artık her ay gerçekleştirilmekte ve 1 ay içinde SRC 4 belgesi alınması öngörülmektedir. Kayıt dönemi her ayın 1’i ile 15’i arasında olup, sınav dönemi ise bir sonraki ayın 1’i ile 15’i arasında şeklinde düzenlenmektedir.

SRC 4 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 4 sınavı nasıl olur sorusu özellikle ilk defa yazılan SRC adaylarımız tarafından sıkça sorulan önemli bir konudur. SRC 4 sınavı, hafta sonu düzenlenen ve sabah 10:00 itibariyle başlayan 2 farklı aşamadan oluşmaktadır.

 1. Aşama; Yazılı SRC 4 Sınavı : ilk gireceğiniz SRC Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz SRC Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.
 2. Aşama; Sözlü / Görsel SRC 4 Sınavı : ilk girdiğiniz sınavın sonuçları panolarda listelenecektir. Başarılı olmanız halinde saat 13:00 ‘da 2. aşama olan Görsel SRC 4 Sınavına gireceksiniz. Sınav yapıcılar 3 adet Genel Kültür düzeyinde sizlere videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sini doğru bilmeniz halinde sınavdan başarılı olacaksınız.

2 Aşamada da başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte SRC 4 alabilirler.

SRC 4 belgesi için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz takdirde bir sonraki sınava girebilirsiniz. Bir sonraki sınav için 1 ay beklemenize gerek olmamaktadır. Genellikle 15 günde bir ara sınav düzenlenir. Toplam 4 hakkınızı kullanmanız durumunda tekrar SRC 4 belgesi için kayıt olmanız gerekecektir.

SRC 4 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

SRC 4 sınav sonuçları aynı gün içerisinde açıklanacaktır. Gireceğiniz 2 aşamalı SRC sınavı sonuçlarını o gün öğrenebilirsiniz. Eğer 2. aşama olan görsel sınav sonuçlarından emin değilseniz, sınava girdikten sonraki ilk 3 iş günü içerisinde SRC kursunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC 4 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SRC 4 sınavı için toplamda 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz durumda devamındaki diğer hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak, tüm haklarınızı kullanmanız durumunda kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar SRC 4 kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

SRC 4 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

SRC 4 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz SRC Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2024 yılı SRC 4 Sınav Harcı 600,00 TL‘dir.

SRC 4 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

SRC 4 Belge Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2024 yılı itibari ile 147,00 TL‘dir.

SRC 4 Belgesi Eğitimleri

SRC 4 eğitimi verilen dersler;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • Güzergah ve Geçiş Belgeleri
 • İlk Yardım
 • Araç Bilgisi İle Ekonomik Araç Kullanımı

derslerinden eğitimler verilmektedir.

SRC 4 Belgesi Fiyatları

 • 2024 yılı SRC 4 Yurtiçi Yük Taşımacılığı Belgesi Fiyatı : 6.000,00 TL
 • SRC 4 Belgesi Sınav Harcı : 600,00 TL
 • SRC 4 Belgesi Belge Ücreti : 147,00 TL

Sınavsız SRC 4 (Muafiyet) Belgesi Nedir?

Eğer ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır konulu yazımızı inceleyerek Muafiyetli SRC 4 Belgenizi alabilirsiniz.

SRC4 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC4 Belgesi ve Tuzla SRC4 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 4 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC4 Belgesi ve Tuzla SRC4 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.