SRC5 Belgesi 2024

SRC5 Belgesi 2024

SRC5 Belgesi, tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınabilmesi için alınması gereken SRC5 Belgesi için Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi kelimelerinde önce çıkan Denge SRC Kursu, uygun eğitim programlarıyla sürücülere destek sunmaktadır.

SRC5 Belgesi

SRC5 Belgesi‘ne sahip TIR, kamyon, yakıt tankeri, tanker ve kamyonet gibi araçları kullanarak tehlikeli madde taşımacılığı faaliyeti gösterilebilir. SRC 5 alabilmek için SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesinden en az birine sahip olunması zorunluluğu bulunmaktadır. SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesine sahip olmadan SRC 5 Belgesi almanız mümkün değildir. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücüler için SRC 5 Belgesi, güvenlik standartlarına uygun taşımacılık için gereklidir.

SRC5 Belgesi
SRC5 Belgesi

SRC 5 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 5 Kimler Alabilir, Kimler SRC 5 Almak Zorundadır soruları genellikle SRC Kursumuza sorulan sorulardan birkaçıdır. SRC 5 almanızın en önemli önceliklerinden biri, Tehlikeli Madde Taşımacılığı sektöründe görev yapıyorsanız zorunlu bir belge olmasıdır. SRC 5 belgesi, size tehlikeli madde taşımacılığı yapabilme yetkisi sağlar ve bu alanda faaliyet gösteren sürücüler için önemli bir gerekliliktir.

Aktif olarak veya ileride iş kariyeriniz dahilinde Tehlikeli Madde Taşımacılığı varsa, bu belgeyi almanız gerekmektedir. TIR, kamyon, Yakıt Tankeri, Tanker ve kamyonet gibi tehlikeli madde taşıyan ticari araçları kullanıyorsanız SRC 5 belgesini bulundurmanız zorunludur. Özellikle petrol, kimyasal, gıda, tüp gibi taşımacılık işlerini yapan şoförler için SRC 5 belgesi almak zorunluluktur.

  • En az ilkokul mezunu,
  • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesi,
  • SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesinden en az birine sahip olunması,
  • Silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından sabıkasının olmaması

şartları ile SRC 5 almak mümkündür.

SRC 5 Belgesi Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC Belgelerinde olduğu gibi SRC 5 Gerekli Evraklarda aynı şekildedir;

  • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
  • Diploma ve Sabıka Kaydı
  • SRC 3 veya SRC 4 Belgesi Fotokopisi

bu belgeleri kayıt olacağınız Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanmış SRC 5 Eğitimi veren SRC 5 Belgesi Kurs Merkezine ibraz etmeniz ve başvurmanız gerekecektir.

SRC 5 Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

Ticari amaçla herhangi bir taşımacılık faaliyetinde bulunulması durumunda SRC 5 belgesi olmadan cezai işlem uygulanmaktadır. SRC 5 belgesi bulunmadan tehlikeli madde taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücüler ve araç sahipleri, idari para cezasına maruz kalabilirler.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan SRC 5 bulunmayan Sürücüye 2.250,00 TL ve Ruhsat Sahibine 5.679,00 TL idari para cezası uygulanır.

SRC 5 Belgesi Sınav Tarihleri

Sınav tarihleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

SRC 5 Belgesi Nereden Alınır?

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi için araştırma yapıyorsanız size en yakın SRC 5 Kursu için tıklayınız.

Pendik SRC5 Belgesi ve Tuzla SRC5 Belgesi için tercih edebileceğiniz kurs Denge SRC Kursudur.

SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi
SRC ODY ÜDY Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Psikoteknik Merkezimize başvurarak randevunuzu alabilirsiniz.